Signers – Declaration on Ethics & Modernizing the Columbia River Treaty

Tribal Representatives:

Taylor Aalvik, Cowlitz Indian Tribe

Bill Green, Canadian Columbia River Inter-Tribal Fish Commission in Canada

Richard Janssen, Confederated Salish and Kootenai Tribes

Paul Lumley, Columbia River Inter-Tribal Fish Commission

D.R. Michel, Upper Columbia United Tribes

Grand Chief Steward Phillip, Okanagan Nation Alliance

Heather Ray, Upper Snake River Tribes

 

Tribal Staff:

Randall Friedlander, UCUT

James P. Heffernon, CRITFC

Keith Kutchins, UCUT

Virgil Seymour, UCUT

John E. Sirois, UCUT

 

Faith Community Leaders:

Bishop John Corriveau, Bishop of Nelson, Roman Catholic

Bishop Blase Cupich, Bishop of Spokane, Roman Catholic

Archbishop Alexander Sample, Archdiocese of Portland, Roman Catholic

Archbishop J. Peter Sartain, Archdiocese of Seattle , Roman Catholic

Bishop Joseph Tyson, Bishop of Yakima, Roman Catholic

The Most Rev. Fred Hiltz, Primate, Anglican Church of Canada

The Most Rev. Katharine Jefferts Schori, Presiding Bishop and Primate, The Episcopal Church

Anglican Archbishop John Privett, Metropolitan, Ecclesiastical Province of British Columbia and Yukon

Bishop Michael J. Hanley, Bishop of Oregon, Episcopal

Bishop Mark MacDonald, National Indigenous Anglican Bishop, Anglican

Bishop Gregory H. Rickel, Bishop of Olympia, Episcopal

Bishop Bavi Edna Rivera, Bishop of Eastern Oregon, Episcopal

Bishop James E. Waggoner, Bishop of Spokane, Episcopal

Canon Kenneth J. Gray, Co-chair, Creation Matters Working Group, Anglican Diocese  of British Columbia

Bishop Elizabeth A. Eaton, Presiding Bishop, Evangelical Lutheran Church in America

Bishop Susan Johnson, National Bishop, Evangelical Lutheran Church in Canada

Bishop David Brauer-Rieke, Oregon Synod, ELCA

Bishop Jessica Crist, Montana Synod, ELCA

Bishop Richard Jaech, Southwest Washington Synod, ELCA

The Rev. Susan Kintner, Assistant to the Bishop, Oregon Synod, ELCA

Bishop Kirby Unti, Northwest Washington Synod, ELCA

Bishop Martin D. Wells, EWa-Id Synod, ELCA

The Rev. Dr. Grant J. Hagiya, Bishop, Greater Northwest Episcopal Area, United Methodist Church

The Pacific Northwest Conference of the United Methodist Church (The Rev. Shirley DeLarme, Conference Secretary)

Rev. Mike Denton, Conference Minister, Pacific Northwest Conference, United Church of Christ

Kate Hunter, Clerk, Peace & Social Concerns Co., No. Pacific Yearly Meeting, Quakers

The Rev. David Cooke, United Church of Canada

 

Faith-based Organization Leaders:

Rev. Paul Benz, Co-Director, FAN

Lee Anne Beres, Executive Director, Earth Ministry

Elise DeGrooyer, Co-Director, FAN

Jan Musgrove Elfers, Interim Executive Director, EMO

Jenny Holmes, Director of Environmental Ministries, EMO

 

Other clergy:

Rev. Mark Brocker, ELCA

Rev. Neal Buckaloo, ELCA

Rev. Hugh Feiss, OSB

Rev. Katherine Jesch, UUC

Rev. Jenny Phillips, UMC

Rev. John Rosenberg, ELCA

Rev. Todd Scranton, UMC

Rev. W. Thomas Soeldner, ELCA

 

Academics:

Isaac Castellano, BSU

Steven A Kolmes, Director, Environmental Studies Program, U of Portland

Allan T. Scholz, EWU

Michael Treleaven, GU

Rose Mary Volbrecht, GU

 

Other Signers:

John M. Abraham

L. M. Adams

Beverly J. Austin

Margaret Austin

Ellen Barton

Mary E. Barton

Melissa Bates

Patricia Bitner

Athanos Bits

Steven Booher

Samia M Bradley

Catherine D. Brichoux Jones

Andrew Brewer

Marilyn J. Bryan

Jace Bylenga

Johnny Buck

Shirley R. Cameron

Felicia Carroll

Martin Carver  |  Friends of Kootenay Lake Stewardship Society

Fred Christ

Cindy Klein

Susan Cotterell

Chris Crutcher

Dorothy Cyra

William L. Daniels

Judith A. Deiro

Xander Demetrios

Forest Dexter

Kathleen Dixon

James J. Doer

Bonnie Douglas

Lavinia D. Downs

Pauline Druffel

Valerie Drysdale

Sally Duffy

James R. Edwards

Nancy Eitrew

Barbara Ertte

Katie Evans

Jennifer Fergueson

Linda Finney

Thomas P. Fox

Celia Friedman

Elizabeth Fry

Roselee Gannaway

Raelene Gold

Francis Gregory

Sue Gregory

Kaye Hale

Allen Hammond

Andrea Rodgers Harris

Jordyn Heimbigner

Canstance A. Hellyer

Tom Hemken

P. Sydney Herbert

Nancy Hill

Suzi Hokonson

Brooke Holmes

Randy Jones

Lois M. Kieffaber

Douglas Kilgore

Kassie Koledin

Evita Krislock

Gordon E. Larson

Lori Lawe

Carolyn Leon

Kevin Lewis

David A. Lindeblad

Spalz Lindsy

Linda K. Long

Judith C. Love

Connie Malone

Christine Erica Marbet

Julian Matthews

Naydene Maykut

Susan McCarthy

Lynn E. McGlocklin

Jean Mendoza

Gabriella Metzger

Nancy Michel

Jean Miller

Mary V. Montoya

Lisa Moore  |  Aboriginal Education, School District 19, Revelstoke

Ginny J. Moos

Paul Morriseey  |  Resident of Summerland, B.C.

Robert F. Nelson

Constance L. Nissley

Shirley Nixon

Calvin E. Osborn

John Osborn

Rachael Pascal Osborn

Elaine S. Packard

Gena Peone

Antonia Potter

Samuel E. Puevis

David D. Ray

Donna Reppard

Roger K. Reed

Diane Reid

Lucy Reid

Leanne Reitan

John Rettig

Adele Reynolds

Roverta Riley

John Roskelley

David F. Rooney

Rita Runge  |  Resident of Summerland, B.C.

Fred Schulze

Maya A. Schulze

Kathryn Siemens  |  North Columbia Environmental Society

Denise D. Smith

Stephen H. Smith

Shelley Spalding

Crystal Spicer

Janet M. Spicer

Derek Stanford

William Starr

Colleen Steckel

Mary Lou Steckel

Helen Baker St. John

Anne D. Stephenson

Laura Stovel

Mary Anne Stuckart

Trudy Soriano

Nancy Suriano

Scott Sutton

Maurine Swanson

Tami Szerlip

Alistair Taylor

Charles M. Tebbutt

Steve Tharinger

Tam Ang K. Tran

Heather Trim

Mark Utting

Daniell C. Walters

Nance Van Winckel

David B. Vogel

Janet Walker

Jacquelyn Wallace

Mark Weadick

Ruth Werntz

Paula A. Whitson

Adam Wicks-Arshack

Marian E. Wolfe

Johnna Woodruff

Tina Wynecoop

Louise K. Zovanyi